HODNĚ NEPRAVIDELNÉ NOVINKY ZE ŽIVOTA TÁTY, MÁMY A MALÉHO SYNKA

McNews ("meknjůz")

Venkovské dozrávání II.

28. října 2013 v 20:12 | bass
Postavili jsme dřevník. Naplnili ho dřevem. Je to hřejivá krása už na pohled. Předchozí zimy jsme nikdy moc nedbali o plnou zásobu topiva, vždycky se nám to podařilo nějak "zpytlíkovat" a nebo se více obléct. Letos, tak jak dozráváme, už jsme se na zimu připravovali od 2. dubna a teď se hřejeme právě tím pohledem na dřevník....
Nejtěžší bylo rozhodnutí kam dřevník postavit. Nebyl jsem si zcela jistý, přemýšlele jsem a zvažoval. Teď už vím, že to byla správná volba. Dřevník, to je nejdůležitější stavba u domu. Proto stojí naproto vstupním dveřím na místě, kam na podzim a v zimě může slunce svítit celý den. Stojí na nejhodnotnějším kousku zahrady jaký vůbec může být. A je to správně. Teď, když se kochám pohledem z kuchyně, o tom nepochybuji a nevím, proč mi trvalo tak dlouho se rozhodnout.

( Pozn.: Samozřejmě předpokládám, že moji spokojenost a pocit připravenosti letošní zima pořádně prověří a ke konci března nám nezbude než se zase teple přiobléct. Tuším dlouhou zimu.)

Hospodáři ...

16. května 2013 v 21:57 | bass


Venkovské dozrávání

11. května 2013 v 21:19 | bass
Při pohledu zpět to všechno dává vlastně smysl a je to tak správně. Nazačátku člověk nasává atmosféru, pak se nechává inspirovat a nakonec taky přidá ruku k dílu ...
A tak jsme dneska zryli kousek trávníku, kde dříve stával stoleček na "odpolední kávu" a nahradili ji pařeništěm na salát a zelí. Zvýšený záhon na květák, kedlubny a brokolici máme rozestavěný. Tak to prostě je. Dozráváme a zarůstáme do země.

Garáž kabriolet

27. dubna 2013 v 22:14 | bass

Celou dobu, co jsme střechu za pomoci žižkopolských brigádníků bourali, jsem se divil, jak mohl kdysi někdo vynaložit tolik enegrie a materiálu na tak malou střechu ... tři fůry inertního materiálu. Nebyla to garáž, ale regulérní bunkr. Jsem zvědav, jak dlouho bude garáž takhle vzdušná ...

(Když jsme vysvětlovali Máťovi, že budeme bourat střechu kozám, začal používat hlášku:" Kozy budou říkat: kde je střecha, kde? Eh, he?" Ale to je potřeba slyšet...)

Macourovské mosty

22. dubna 2013 v 22:47 | bass
Jsou tři, šli jsme po dvou, jeden jsme ještě neviděli. Neskutečně si je užíváme, můžeme chodit na procházky úplně jinam než doteď. Děkujeme za ně.

Chudáček

30. března 2013 v 21:40 | bass
Ještě jsem byl v pátek v klidu v práci, když volala Péťa a ptala se mě, zda slyším - myslela tím mňoukání v pozadí hovoru. Lvíček - naše pátá kočka - uvízl na návsi vysoko na jasanu a nemůže dolu. Máťa říkal" Kocourek zachranit" a tak se rozjela největší záchranná akci v novodobé historii naší návsi...

Pouťové resumé

30. září 2012 v 22:30 | bass
Skončila macourovská pouť. V pátek Macourov navštívila hudební skupina Šafrán Rock Žjó z Mírovky a uspořádala rodinný koncert na tenisovém kurtu. Točilo se pivo Rebel z Havlíčkova Brodu. Na pódiu zazpívaly i Verunka z Prahy a Kačka z Chýnova. Na parketu bylo narváno. Umělci zahráli Matějovi z Macourova píseň na dobrou noc. Později v noci mrzli hudebníkům prsty, ale čest jim nedovolila opustit podium - nemohli přeci přestat hrát, když na parketu byla půlka vesnice!
V sobotu se otevřela tradiční střelnice. Bylo nachystáno 1 500 diabolek. Při společně výrobě pouťových růží vzniklo i několik leknínů a karafiátů. Tradiční soutěžní disciplíny prý nebyly vhodné pro děti, a proto soutěžili převážně rodiče. Mirka z Žižkova Pole přesekla špalek přesně napůl. Nejrychleji číselnou řadu od 1 do 20 ukázala Jana z Žižkova Pole. Nejvíc bodů při hodu šipkami získal ??? také z Žižkova Pole. Zatímco rodiče bojovali o nejlepší výsledek, dětem šlo především o lízátko, bonbón nebo pendrek. V hodu holinkou zvítězil Jáchym z Herálce, Hana z Lučice a pán z daleka. Medaile obdrží po uschnutí (jsou z hmoty, které uschne na vzduchu ale za dlouho). V podvečer se na pódiu sešli diváci a místní ochotnický divadelní sbor "Naostro", který brilantně sehrál představení. Pouze vlk měl problémy. Místo večerního promítání fotografií nastoupil vytrvalý déšť.
V neděli ráno byla mlha. Bylo mokro a v lese rostly houby. V deset hodin se mraky protrhly a odpolední program začal na střelnici a pokračoval derniérou představení o Honzovi a zlém čaroději. Díky nedostatku laviček diváci tleskali ve stoje. Je to pro divadelníky velký závazek do dalších let. Proběhl velký obecní turnaj v petanque, který vyhrál tým Kačenek, když ve finálové rozhozu porazil Falešnou trefu a Múzáky. Turnaj byl divácky atraktivní díky mnoha odšťuchům. Zbylo 45 piv, 327 diabolek a zbourat pódium.
Všem zúčastněným děkujeme a těšíme se na setkání za rok.

Časosběrný dokument

30. září 2012 v 22:29 | bass
... jak to bylo s naším pódiem. Zatím stojí a bude ho nutné hlavně zase rozebrat. Ale stálo to za to!

Stavíme podium

24. září 2012 v 22:04 | bassNení to jen tak, připravit koncert u nás v obci ... příští rok budeme určitě chytřejší a rychlejší.

Macourovská pouť

22. září 2012 v 20:49 | bass
Příští prodloužený sváteční víkend se chystá již tradiční macourovská pouť. Věříme, že počasí bude na naší straně, protož program bude letos nadupaný.
Chystá se živá hudba s parketem, což je novinka, na kterou jsme všichni zvědaví minimálně stejně jako na loudkové představení.

A proto, máte-li jiné plány, tak je zruště a určitě se přijeďte podívat!

Nové dveře

3. září 2012 v 22:32 | bass
Konečně jsme si udělali představu, jaké dveře vlastně chceme. Nebylo snadné tuto otázku zodpovědět ... ale s blížící se zimou to bylo ale nutné.

Zahrada a dům

9. června 2012 v 21:52 | bass

Mozaika políček

19. října 2010 v 18:42 | bass
Dneska jsem je objevil - stránky s leteckou mapou z roku 1953 (zde)! Je to neskutečný zážitek. Země byla ještě rozpolíčkovaná, totální scelování ještě nenastalo a nebýt rozestavěného Žďasu za Žďárem, člověk by takhle zhora myslel, že všude vládne idylka a venkovský klid. Vždyť jsou takhle zvrchu vidět i jednoltivé kupky sena'! Neskutečný ... úplně vidím to parné léto roku padesát tři ...

Macourovská pouť (rekapitulace)

4. října 2010 v 20:43 | bass
Tak a je to za námi! Bylo to opravdu velké. Spíš obrovské. Těch růží co jsme vystříleli. Téměř 1 500 diabolek prosvištělo o víkendu Macourovem.  Růže byly nádherné, od paní-babičky Čeplové. A navíc, nás to všechny v zastoupení Jendy v neděli naučila. .. růži ve vsi teď už vyrobí opravdu každý!

Macourovská pouť (pozvání)

25. září 2010 v 21:19 | bass
Kaplička macourovská
Letos se plánuje v Macourově pouť. Bude střelnice, bude kolotoč, bude hudba i točené pivo. Spousta lidí, povyku, zábavy a smíchu...

Prostě opravdová pouť! A tak, kdo se chce povozit na kolotoči, vystřelit si růži nebo se polít pivem, určitě dorazí!
A pokud vás, čtenářstvo, zaujala tato parádní akce, vězte, že je možné přijet, pokorzovat po návsi, zhlédnout loutkové představení a zafandit při fotbale.

Nevidím jediný důvod, proč za námi nepřijet! Co říkáte? Neváhejte a nechejte se pozvat!

Zde je k prohlédnutí plakát, jenž osvětlí náš plánovaný program.

Macourovský masopust

13. února 2010 v 16:40 | bass
Obnovit tradici po dvaceti letech (asi tak nějak) nedalo vůbec žádnou velkou dřinu. Obyvatelé byli sice zaskočeni, že nás nečekali, ale stejně byli připraveni, jako bychom (rozumněj masky) tam byli naposledy včera. Mnohde nás přivítali ještě teplé koblížky! A tak se těšíme na příští ročník! Osobně si myslím, že masky typu "zdravotní sestra" nahradíme "lední medvěd".

Žižkopolská álej září novotou

21. listopadu 2009 v 20:30 | bass
Pravda, alej tu není moc zřetelná a patrná ... ale šlo mi hlavně o tento odkaz. A fotka je to pěkná, tak proč ji nepožít, ne?

Přelidnění v Macourově aneb, rodáci, setkejme se!

24. června 2009 v 22:26 | bass
Ačkoli nejsme rodáci, také jsme se setkali! Společně s dvěma stovkami dalšími víceméně rodáky. Ale o přesnou definici rodáka ani nešlo, šlo spíše o setkání příznivců a fanoušků Macourova. A to se povedlo na výbornou!
Jako jednoduchý doklad toho může být taneční parket o ploše přes 50m2, mnoho desítek až stovky míst k sezení s táci napečeného cukroví, regulérní stánek s pivem a k tomu všemu dvě kadibudky JOHNNY.
Kdo neviděl, zřejmě asi ani neuvěří a tak snad alespoň několik málo fotek nastíní obrovský rozměr toho všeho.
Protože taková skrumáš lidí je v neskutečném kontrastu k tomu, že člověk běžně třeba týden nikoho na návsi nepotká....
 
 

Reklama