HODNĚ NEPRAVIDELNÉ NOVINKY ZE ŽIVOTA TÁTY, MÁMY A MALÉHO SYNKA

Bassův dodatek

5. prosince 2005 v 17:57 | -bass-
Je to pravda - páteční podvečer byl velice zajímavý a plný nových informací - navíc to bylo podáno dost fajn! Výklad byl prokládán vtipnými komentáři, takže se to Romanovi podařilo celkem odlehčit a určitě nás všechny zaujal - co naplat - je to něco jiného, když vám o první pomoci vykládá člověk, který třeba 7 krát denně naskakuje do sanitky a vyráží k nějakému případu! Byla z toho cítit zkušenost a praktické poznatky v první pomoci mi dokonale pomáhaly si to představit ne jako nějakou smrtelně vážnou situaci, kdy budu vystresován vzpomínat, cože to mám dělat teď? Ale naopak jsem si to dokázal představit, že to je situace, kdy ode mě někdo potřebuje pomoc a já se pokusím pro něj udělat maximum! Je to vlastně takový úkol! A takovýto náhled na věc byl pro mě základ úspěchu! Fakt mě to bavilo a myslím, že si pamatuju víc než kdykoliv předtím na nějakém kurzu první pomoci :)
Strašně mě zaujalo povídání o vrtulníku - jak to tak vypadá v praxi! Třeba, že se z vrtulníku nevyskakuje, ale vytéká - páč, pokud se odrazíš, tak to s vrtulníkem pěkně zamává a hups a může to pěkně zachrastit třeba do blízkého lesa :) Ale zároveň je třeba takový ocas vrtulníku nebezpečný - páč je tam ta malá vrtule - jak vímě včici, přesto prý není vůbec vidět a lidé mnohdy v poklidu míří k vrtulníku zezadu a přitom se řítí přímo k mixéru! Takže na to taky bacha!
V sobotu nás čekal už výklad o první pomoci jako takové, o tom, co když najdeš někde někoho ležet, co udělat,, v jakém pořadí a proč. Že je třeb úplně zbytečný se s vervou vrhat do umělého dýchání, když najdete zavátého houbaře stejně tak, jako v létě bruslaře. :) Prostě musí být aspoň nějaký předpoklad, že můžete "prvně pomoci" :) Ale zároveň nemůžete říct, že je ten člověk mrtvý - on je živý dokud nekonstatuje lékař smrt. Jen lékař může. (chcete žít věčně? Domluvte se s vlastním doktorem!)
No a dýchali jsme do figuríny - to bylo celkem zajímavé - osvěžit si to :) A už to není tak těžký jako v osmé třídě - to chtělo hodně silný dech :) Dělali jsme si takový simulace - že se někdo dusí, okamžitě mu plácneš do zad - nepomáhá - ještě- nepomáhá! NNastupuje Haimlichův manévr - jestě - ješte! Pořád nic, postižený rudne a upadá do bezvědomí - uff - žuch - je na zemi - rychle z něj dostat překážku pro dýchání! To znamená překulit na bok - bum! rána do zad- bum ještě jedna! - je to venku! Dýchá? Nedýchá! Puls? Puls je! Takže umělý dýchání! A jedem - rááz - fuuu - dva ---fuuu, dýchá? Ne! A rááz - fuu - dva -fuu! Dýchá" Dýchá! Je to fajn? Je v bezvědomí? Ne, probírá se! Uff! Dobře to dopadlo! :) A kdyby to dobře nedopadlo - tka jsme používali Romanovu mikinu místo deky na překrytí postiženého alias nebožtíka. (to byl samozřejmě jen takový fór)
A jak nám říkal Roman - třeba konkrétně u tohoto rozhodují vteřiny - když to člověk takhle rychle začne, tak je to super! Teď nemá cenu prvně volat záchranku - leda by byl na konci v bezvědomí, nebo by byl volný člověk na volání! :)
No, myslím, že jsem snad trochu přiblížil atmosféru kurzu - a třeba i nějaký zajímavosti! Každopádně mi a Hormlíkovi taky Roman slíbil, že jestli budeme chtít před táborem nějaký kurzík, tak to není problém - a myslím, že by to stálo za to! A už teď se na to těším! Fakt jo!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Gogo | Web | 5. prosince 2005 v 20:26 | Reagovat

Myslím že by se to před táborem hodilo! A i pro všechny vedoucí i instíky!

2 -bass- | 5. prosince 2005 v 21:07 | Reagovat

To si piš, že jo! Bylo to poučný a zábavný - žádná pakárna, žádná ztráta času :)

3 emyš | 6. prosince 2005 v 13:41 | Reagovat

Hezkýýý, moc hezkýýý! Už se taky těším, až se takovýho kurzu zúčastním!!! A klidně i dřív než před táborem! Na co čekat? Tak kdy?

4 -bass- | 6. prosince 2005 v 14:14 | Reagovat

No, Roman říkal, že kdykoliv! Není problém :) A nabízel taky exkurzi na Záchrance v Jihlavě a to si myslím, bychom mohli využít! He, Emyš?

5 emyš | 6. prosince 2005 v 14:58 | Reagovat

no jasný!

6 big | 7. prosince 2005 v 23:10 | Reagovat

to mě docela zaujalo!!! asi pudu taky na kurz!

7 -bass- | 8. prosince 2005 v 7:03 | Reagovat

No, doufejme, že to bude zítra taky tak záživný a tak z praxe!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.