HODNĚ NEPRAVIDELNÉ NOVINKY ZE ŽIVOTA TÁTY, MÁMY A MALÉHO SYNKA

Prosinec 2005

Šest a půl miliardy

20. prosince 2005 v 7:14 | -bass-
O víkendu jsem listoval novinama, abych byl před Vánocemi v obraze a narazil na zpávu, že se planeta chystá na oslavu 6,500 000 000tého obyvatele! Populace planety překročí magickou hranici "šest a půl miliardy". Prý to počítá nějaký speciální úřad. Zajímavé na co vše existují úřady! Zveřejní údajně i dokonce jméno toho "štastlivce". Hm, možná by bylo zajímavé zároveň zveřejnit, kdo je podle nich ten první obyvatel.
Samozřejmě na závěr úřad připustil, že nemusí počítat správně. A možná už tu 6,500 000 000 obyvatel byl před dvěma lety...možná taky až za dva roky...
Dneska jsem vyhazoval sníh před chalupou - pořád sněží a je super sledovat s lopatou v ruce, jak sníh přibývá. Ruku v ruce s tím se cesta dolu do Svratky samozřejmě stává těžší a těžší. A tak jsem házel a koukal na plot - nebude to dlouho trvat a už ani nebude vidět! Sněhová pokrývka překoná magickou hranici "výšky plotu" - to bude událost!
Chtěl bych ale připustit, že se tak stane možná až za rok, za dva...

Zdravotníci pozor!

16. prosince 2005 v 7:17 | -bass-
Vážení záchranáři a teoretikové, Matík poslal mail a v něm upozorňuje na to, že je vše naruby. Od teď asi už není dýchání " z úst do úst" co bejvávalo ... no jen si to zkuste představit, jak je vše obráceně :)

Test osobnosti

15. prosince 2005 v 8:18 | -bass-
Zaujalo mě, jak se během okamžiku roznesl takový obláček nadšení kolem testu osobnosti - Zlesi poslal zprávu, vypadalo to zajímavě! Říkal jsem si: "To tu ještě nebylo! Copak to asi bude za novinku?". Během chvilky se na Leu dokonce objevila výsledková tabulka ...
Ale upřímně, zkoušel jsem to a můj pocit není až tak 100% dobrý. Možná je to tím, že nemám rád testy všeobecně, možná mě jen nesedl - nebo jsem možná nespokojen s výsledkem. :) Každopádně, jsem si myslel, že to bude něco jiného. Něco originálního, něco bombastického! Avšak, dost mi to připomíná věštění z koule - u každého typu je tolik odstavců, že se v tom musí najít každý. Je to pořád dokola jedna vlastnost (kterou by, myslím, podle těch otázek každý taky definoval) a napsána jen několika způsoby v několik různých odstavcích. Nepřijde mi to až tak převratné a nové.
Možná to dokonale funguje pro člověka, který pracuje. V kolektivu. A do podobných situací se dostává a může na ně lehce a ze zkušenosti odpovědět. Pro mě to bylo někdy až moc těžké si představit, co dělám, páč opravdu nemám zkušenost, že by zvonil telefon a já ho buď mohl zvednout nebo počkat, až ho někdo zvedne :) Možná, pokud si člověk řekne - ano, budu hodnotit své jednání v práci, zažívá takové situace, pak to možná je relevantí. Kdo ví, jestli by dokonce nebylo lepší, kdyby ten test vyplňovali kolegové o sobě navzájem. :)
Takže se ptám, Zlesi, překvapil tě ten test? Byl něčím originální? Dozvěděl jsi se něco, co jsi nečekal? Nebo to bylo jen potvrzení toho, co o sobě víš?
Tento příspěvek nehodlá útočit, pouze má zacíl rozvířit debatu, co si o tom testu myslíte. Mě prostě zklamal!

Město Žďár

14. prosince 2005 v 13:00 | -bass-
Listoval jsem trochu stránkami našeho města a narazil na sekci odkazy...

Mor se ovka!

13. prosince 2005 v 19:56 | -bass-
Ne, není to nic o velkých pandemiích a hromadném vymírání obyvatelstva, kterému dělá přítrž až nakupení otesaného kamene do podoby sloupu. Je to prostě o morseovce.
Prostě mě tak napadlo, co kdybychom udělali třeba někjaké morseovkové utkání - nějaký souboj mezi schůzkami? Hm? Co si o tom myslí šéfové schůzek a co si o tom myslí vůbec obyvatelé schůzek? Co vím já, tak čtvrteční schůzky teď zrovna ladí svojí formu a myslím, že jsou pomalu nachystaní poměřit síli! Hm? Co třeba konec ledna? Nějaký náročný závod, který se motá kolem morseovky?
No, čekám na komentáře, páč od toho tu jsou, abychom mohli hodit řeč a popřemýšlet! Každý nápad a každé písmenko k tématu vítáno! Howgh!
-·-/-··/---//-·/·/··-/--/··//--/---/·-·/···/·/---/···-/-·-/··-/--··--//-/·-/-·-//·---/·/-·//-·-/---/··-/-·-/·-//-·/·-//-·-·/·-/·-·/-·-/-·--//·-//-/·/-·-·/-·-/-·--/--··-

Mlžení 2

12. prosince 2005 v 17:37 | Hormlik
No jo, Bass má recht! Mě to sice zas tak nedojímá, asi jsem na to ještě mladá...:) Ale každopádně mi prohlížení těch starých černobílých (nebo už dokonce BAREVNÝCH) fotek vyvolává úsměv na tváři:)
Ale teď - běžím umýt nádobí, péct cukroví, zapálit Kryštůfkovi svíčku atd... Protože život jde dál, předvánoční shon je tu, tak se vrhám zase na nestíhání, abych to byla já! Nějak se teď do žádného melancholického vzpomínání nedokážu ponořit a vlastně jsem ráda! Občas zavzpomínat je fajn, člověk může srovnávat, hodnotit nebo prostě jen tak konstatovat, ale žití minulostí může být taky hodně zákeřné... Teď se těším na to, co bude! Třeba na další kroniky z Vánočního Brna, Besídky, Ostrovů pohody...

Ad fontes

9. prosince 2005 v 8:11 | -bass-
Začal jsem hledat v klubovně veškeré dostupné informace ke všem proběhlým táborům.
Takto by to šlo napsat a nemuselo by se nic dodávat. Ale přesto! Prostě musím, je to opravdu závan historie a mlhavé vzpomínky. Našel jsem první kroniku z roku 1992. To je síla. Prohlížel jsem to a Hormlík mi říkal, co si k tomu pamatuje. Ona je totiž v Duze opravdu od počátku. Až bude jednou babča. Tak bude všem vyprávět jak " u toho" byla! Tam začala historie. 10.1. 1992
A jak jsem koukal na ty fotky, tak jsem se našel! Fakt! Myslím, že to jsem já! První důkaz, první doklad mé přítomnosti v DUZE. Je to silný zážitek, fakt. Zooš by ze mě měl radost! Nadšeně jsem vykřikoval, ukazoval na nezřetenou postavu a říkal, že jsem měl takovou mikinu! Já vím, může se to zdát hloupé, ale ono je príma, když člověk ví něco víc, než jen že "začal chodit, když byl malej". Proto je to pro mě tak silné - vzpomínky jsou pro mě mlhavé - a mísí se. Protože na Babíně jsme přece nebyli jen jednou :)
A tak díky tomu můžu říct, že už v roce 1992 v dubnu jsem se ocitl mezi duháky a už od nich neodešel. Moc to pro mě znamená, tahle duhová rodina. Je to fajn pocit! Už se těším, až se začnu probírat dalšími kronikami! Myslím, že mi někteří závidíte, co? :)

Petice za záchranu zeleniny

8. prosince 2005 v 23:52 | Hormlik
No jo... Hold když má někdo doslova podělaný zařívání, tak to nevyléčí ani vepřem ani krupicovou kaší ani dlaní:) Příště se budu pokoušet pomoci pěstí a nastolit tak žaludeční štěstí! Stop přejídání! Bass se zapomněl zmínit, že když to jed', tak mlaskal a chrochtal a tvrdil, že je to excelentní... Nechápu ten náhlý zvrat!(Chutí, ne žaludku). Hold - kdo má podělaný zažívání, ten se má soustředit spíš na vyšívání - i když - představa Bass-Žižka mě trochu děsí... Myslím, že trablů s dírama má už tak dost. Jó a taky neřek, že to pak zaklopil plechovicou broskví... (Samozřejmě jsem mu pomohla, to neřikám!) Zelenina, ovoce... To už zavání podezřelostí... Podle Kořínkový jsou to sice furt kytičky, ale určitě nedoporučuje jejich konzumaci v tunových dávkách... Zkrátka - čeho je kupa, navnadí hňupa. Musim přiznat, že ráno jsem na záchod taky dobíhala jen tak tak, ale proč to svádět na zeleninu, ne? Chuděra malá vyloučená! Neberte tento článek jako nějaké výkřiky bývalého semivegetariána propagující zeleninu, zeleninu a nic, než pravdu, tedy zeleninu! Nikolivě, vážení! Je to spíše boj za rovnoprávnost zeleniny a flákoty!Oukchej? Jezte obojí! Ovšem ne v množství větším, než věštím! Jejkote... To jsem troufalostí... Bez cenzury! To mi Bass dá...

Chudák vegetarián

8. prosince 2005 v 7:01 | -bass-
No, není to sice k tématu, ale vzhledem k tomu, že tady žádný téma určený není, tak to berte jako takový úlet. Reakce na aktuální pocity.
Včera jsem měl strašný nutkání dát si zeleninu. Počkal jsem na Hormlíka u busu a natěšeně jsme naběhli do obchodu, kde jsem neměl žádné stání a mířil na jisto k zelenině! Měl jsem strašnou chuť a úplně jsem viděl, jak se mi rozplývá na jazyku. Nabrali jsme zeleninovou směs, hrášek, kukuřici, brokolici a po cestě na kopec jsem líčil, jak si to představuju - lehce osmahnout na másle, k tomu opečený brambory a poházet sýrem - úplně jsem to v představách kousal!
A pak jsme vařili! To bylo príma, barevná pánvička se na mě smála. Samozřejmě čekáš nějaký špatný konec a dobře děláš! Všechno bylo super až do doby, kdy jsem si najivně myslel, že je vše se zeleninou vyřízený. Ale ouha. Prevít zelenina se hlási ještě teď - strašný křeče v břiše a velmi častá návštěva toho místa s "rozbitým" sedátkem.A nekonečné chvíle čučení do dveří.Vůbec nechápu, proč to vegani dělaj! To je bolest! Kam se na to hrabe, když se člověk nacpe vepřovým!
A tak již od časného rána sním o pěkně osmahnutém nebarevném fláku vepřového na pánvičce a k tomu opečené brambory- úplně to to v představách koušu!
A hlavně žádná zelenina....

Rakváčské slzy

7. prosince 2005 v 8:22 | -bass-
Bavili jsme se na čerty s Bigem přes [ícíkvé] o tom, že by bylo fajn dát dokupy alespoň nějaký základní informace ke každému proběhlému táboru - aspoň jedna stránečka - jedna fotka, seznam členů a nějaká vzpomínka. Třeba se to časem doplní, ale základ bude. Přišlo mi to skvělý a řekl si, že to musím! Protože jsem se shodou okolností to odpoledne (možná v úterý) bavil taky se Zoošem a odkázal ho na Břézoleum na stránky 1992-2005 na seznam včech minulých i současných členů a fakt, Zooš byl nadšený, zavzpomínal... protože asi každému z nás se vybaví aspoň jedna příhoda při čtení těch jmen. Je to super. Je to sice "rakváčský", ale myslím, že na to máme všichni právo! :)
A malá vzpomínka na každý tábor určitě potěší každého, kdo chodí a byl, ale i ty, co už nechodí a byli.
Možná, stejně jako Zooš zamáčknou slzu a řeknou si, že to bylo stejně fajn!

Gogův Matík

6. prosince 2005 v 14:12 | -bass-
Koukal jsem na Gogovy stránky a náhodou narazil na odkaz: "zdravotnický kurz" a koukám, že kruh se uzavírá - to je od Matíka! No, jo, on je to Gogův spolužák! :) Takže bych vás rád přesměroval ke Gogovi - http://gogo.wz.cz/zdravotnik/index.php a tam si to pročtěte, vy všichni, kdo taky rádi zdravotničíte!

Bassův dodatek

5. prosince 2005 v 17:57 | -bass-
Je to pravda - páteční podvečer byl velice zajímavý a plný nových informací - navíc to bylo podáno dost fajn! Výklad byl prokládán vtipnými komentáři, takže se to Romanovi podařilo celkem odlehčit a určitě nás všechny zaujal - co naplat - je to něco jiného, když vám o první pomoci vykládá člověk, který třeba 7 krát denně naskakuje do sanitky a vyráží k nějakému případu! Byla z toho cítit zkušenost a praktické poznatky v první pomoci mi dokonale pomáhaly si to představit ne jako nějakou smrtelně vážnou situaci, kdy budu vystresován vzpomínat, cože to mám dělat teď? Ale naopak jsem si to dokázal představit, že to je situace, kdy ode mě někdo potřebuje pomoc a já se pokusím pro něj udělat maximum! Je to vlastně takový úkol! A takovýto náhled na věc byl pro mě základ úspěchu! Fakt mě to bavilo a myslím, že si pamatuju víc než kdykoliv předtím na nějakém kurzu první pomoci :)
Strašně mě zaujalo povídání o vrtulníku - jak to tak vypadá v praxi! Třeba, že se z vrtulníku nevyskakuje, ale vytéká - páč, pokud se odrazíš, tak to s vrtulníkem pěkně zamává a hups a může to pěkně zachrastit třeba do blízkého lesa :) Ale zároveň je třeba takový ocas vrtulníku nebezpečný - páč je tam ta malá vrtule - jak vímě včici, přesto prý není vůbec vidět a lidé mnohdy v poklidu míří k vrtulníku zezadu a přitom se řítí přímo k mixéru! Takže na to taky bacha!
V sobotu nás čekal už výklad o první pomoci jako takové, o tom, co když najdeš někde někoho ležet, co udělat,, v jakém pořadí a proč. Že je třeb úplně zbytečný se s vervou vrhat do umělého dýchání, když najdete zavátého houbaře stejně tak, jako v létě bruslaře. :) Prostě musí být aspoň nějaký předpoklad, že můžete "prvně pomoci" :) Ale zároveň nemůžete říct, že je ten člověk mrtvý - on je živý dokud nekonstatuje lékař smrt. Jen lékař může. (chcete žít věčně? Domluvte se s vlastním doktorem!)
No a dýchali jsme do figuríny - to bylo celkem zajímavé - osvěžit si to :) A už to není tak těžký jako v osmé třídě - to chtělo hodně silný dech :) Dělali jsme si takový simulace - že se někdo dusí, okamžitě mu plácneš do zad - nepomáhá - ještě- nepomáhá! NNastupuje Haimlichův manévr - jestě - ješte! Pořád nic, postižený rudne a upadá do bezvědomí - uff - žuch - je na zemi - rychle z něj dostat překážku pro dýchání! To znamená překulit na bok - bum! rána do zad- bum ještě jedna! - je to venku! Dýchá? Nedýchá! Puls? Puls je! Takže umělý dýchání! A jedem - rááz - fuuu - dva ---fuuu, dýchá? Ne! A rááz - fuu - dva -fuu! Dýchá" Dýchá! Je to fajn? Je v bezvědomí? Ne, probírá se! Uff! Dobře to dopadlo! :) A kdyby to dobře nedopadlo - tka jsme používali Romanovu mikinu místo deky na překrytí postiženého alias nebožtíka. (to byl samozřejmě jen takový fór)
A jak nám říkal Roman - třeba konkrétně u tohoto rozhodují vteřiny - když to člověk takhle rychle začne, tak je to super! Teď nemá cenu prvně volat záchranku - leda by byl na konci v bezvědomí, nebo by byl volný člověk na volání! :)
No, myslím, že jsem snad trochu přiblížil atmosféru kurzu - a třeba i nějaký zajímavosti! Každopádně mi a Hormlíkovi taky Roman slíbil, že jestli budeme chtít před táborem nějaký kurzík, tak to není problém - a myslím, že by to stálo za to! A už teď se na to těším! Fakt jo!

A jak to dopadlo?!

4. prosince 2005 v 17:10 | hormlik
Vlastně to dopadlo dobře! Nemuseli jsme totiž nikoho "doopravdy" oživovat, i když jeden můj kamarád zdravotník-nadšenec, se mi svěřil, že se už delší dobu, když jde třeba po ulici, nedočkavě rozhlíží po nějakém případu, kde by mohl některou ze svých zdravotnických znalostí uplatnit... S lékárničkou neustále u pasu! Tomu říkám vždy připraven! Pořád ale ne a ne se něco stát! Jeho myšlenky se už prý dokonce ubíraly i k nastražení nějaké pasti! Určitě to však nemyslí špatně! Aspoň doufám...:) A teď - abych neodbíhala se vrátím k "přednášce" samotné. V pátek nám Roman vysvětlil, jak vlastně vypadá den záchranáře, jak to všechno funguje, jaká zařízení jim umožňují být stále ve střehu, jestli si vlastně mohou dovolit odskočit na záchod nebo do sprchy... Prostě samé drby!:) Třeba "duhové zařízení" - krabička, která visí záchranářům v každé místnosti pracoviště, by se nám vcelku hodila do klubu!:) Má různobarevné pruhy, které upozorňují vždy určitou jednotku na výjezd - ten by se měl uskutečnit do neuvěřitelných dvou minut! A teď pro představu - tři sanitky v řadě, řidič v té krajní záchranář nasedá do prostřední, bouchá dveřmi, což je pro řidiče pokyn pro odjezd, a tak šlápne na plyn a jede... S běžícím a mávajícím záchranářem v zádech...Humorná představa, že?:) No, vážněji - jak můžete pomoc zrychlit -například rozestavíte příbuzenstvo po křižovatkách vedoucích k místě výskytu postiženého.. Nebo - v případě leteckého transportu - dobře označit vhodné místo přistání... Ale pozor! Rozhodně to nedělejte tak, že v dobrém úmyslu zatěžkáte výraznou deku či celtu ve všech rozích s tím, že to pilot opravdu nepřehlédne! Můžete tím způsobit leteckou katastrofu! Představte si "vítr" při přistávání vrtulníku... Celta se tak stává igelitovým pytlíkem, který se tak snadno zamotá do vrtule... Taky by mě to nenapadlo! Tak! Zatím musím končit, takže pokračování příště a ještě vám sem něco třeba dopíše Bass!:)

ZDRAVOTNICKÝ KURZ

2. prosince 2005 v 10:12 | -bass-
Musím vás ještě informovat, proč vlastně nejedeme do Polničky - i když bychom se tam rádi ukázali v sobotu večer. Přihlásili jsme se na zdravotnický kurz, který se pořádá na gymplu a je to od pátku do soboty. Prý to má být dobrý a takový rodinný. A dokonce tam bude chlapík ze záchranky - jako to auto, co jezdí se sirénou. A ten chlapík bude Zoubyho táta! No, to je super! Takže já se těším, jen mě mrzí, že se to kryje s Polničkou.
Určitě sem pak napíšeme co a jak proběhlo a co už umíme a zda jsme schopni vám provést tracheoskopii :)

Založení B&H news

2. prosince 2005 v 9:29 | -bass-
Rád bych vás přivítal v novém blogu Bassíka a Hormlík! Nebudu to na úvod nijak protahovat. Prostě vítejte!